Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Ilustrační fotografie

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let?

Vydáno: 26. 1. 2022

Prosinec byl na finančních trzích až překvapivě rušný. Akcie se dostávaly na nová maxima, naopak české dluhopisy padaly jako kámen.

Za růstem cen akcií stály především menší obavy z následků omikronu – nové mutace koronaviru – a také slib Evropské centrální banky, že podpora ekonomiky nekončí.

Za propadem cen dluhopisů stál relativně překvapující krok České národní banky, která zvýšila základní úrokovou sazbu o celé jedno procento na 3,75 % – a to není ještě konec. Ceny dluhopisů klesají, když jejich výnosy rostou.

Koruna posilovala a dostala se už na silnější úrovně, než byla před pandemií. To samozřejmě ovlivnilo i výnosy podílových fondů, kde se vítězem stali akcioví investoři v Evropě a Americe.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se v prosinci pohybovala okolo tří procent. Za celý rok 2021 v nich klienti zhodnotili majetek dokonce o pětinu (19,8 %).

Speciálně zaměřené akciové fondy v prosinci rostly jen o 1,6 % – hlavně kvůli zaostávání asijských a jihoamerických trhů a nedostatečnému měnovému zajištění. Za celý rok si připsaly v průměru 13,2 %.

Český akciový trh patřil v roce 2021 dokonce mezi jeden z nejvýkonnějších – se ziskem kolem 40 %.

V prosinci stouply ceny akcií k rekordním hodnotám. Výkonnost zahraničních investic pro české investory zhoršila prudce posilující koruna, která část zisků odmazala.

Dluhopisové fondy ukončily tragický rok dalším propadem. Rostoucí inflace a zvýšení základní sazby o 100 bazických bodů způsobily u korunových dluhopisů výprodeje. To negativně ovlivnilo výkon konzervativních dluhopisových fondů, které prodloužily období poklesu.

Za propadem českých státních dluhopisů stojí především vyjádření členů bankovní rady ČNB, kteří férově připustili další relativně výrazné zvedání sazeb i v roce 2022 a možný růst inflace až k 10 procentům.

Průměrná výkonnost kvalitních dluhopisových fondů se v prosinci propadla o dalších 0,9 procenta. Za celý rok 2021 je to v průměru smutných minus 3,2 %, což konzervativní klienty v podílových či penzijních fondech určitě nepotěšilo.

Výhled pro konzervativní klienty na rok 2022 je však mnohem veselejší, protože začínáme s úroky už ve výši kolem 4 % – a od nich se bude tento rok výkonnost odvíjet.

Pokles rizikových prémií pomohl cenám rizikovějších korporátních dluhopisů, a proto se fondy rizikových dluhopisů mírně zotavily a za měsíc přidaly 0,5 %. Meziročně jsou výš o 1,9 %.

Smíšené fondy mají za prosinec průměrnou výkonnost 0,9 %, meziročně jsou výš o 6,5 %. Nahoru je táhly akcie, naopak brzdou byly dluhopisy ztrácející na ceně.

Smíšené fondy zahrnují mnoho rozličných variant portfolií zahrnujících akcie, dluhopisy, komodity či alternativní investice.

Zdroj: peníze.cz